Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiivUudised

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 16.01.2012

 

TALVEPIDU. MALL METS
21.01.–18.03.2012

 

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigalerii näitusele toob Mall Mets oma nahkvaipadega nii värvirõõmu kui ka vaikse mõtiskluse hetke. Eksponeeritud on umbes 15 aplikatsioonitehnikas vaipa viimaste aastate loomingust.

 

Mall Metsa nahatööd on alati olnud värvirikkad ja seetõttu eristuvad eesti nahakunsti traditsioonilise soliidsuse taustal. 1970. aastatel loodud köited ja karbid paistsid silma popkunstile omaste julgete kujundus- ja vormivõtete poolest. 1980. aastatel loodud karpide kujundusse lisanduvad rahvusliku sümboolika elemendid ja annus müstikat, näiteks karp „Jaanipäev“ (1985). Eesti nahakunsti klassika varasalve kuuluvad aga kindlasti karbid seeriast „Suur kaheksatahukas“ (1985), kus eesti etnograafiliste motiivide stiliseerimine on saavutanud täiusliku kooskõla vormiga.
Paaril viimasel aastakümnel on kunstnik pöördunud nahast piltvaipade loomise teele. Esialgsed kirkad ja kontrastsed värvitoonid annavad tasapisi ruumi harmoonilisematele ja küpsematele toonidele ja kaunitele värvikooskõladele. Oma vaipadesse põimib ta ruunimärke, mis loitsivad kaitset kurjuse vastu ja toovad kaasa tugevust, tarkust ja rõõmu. Luues kompositsiooni oskab kunstnik vabaneda liigsest detailist ja tuua vähese abil esile olulise. Mall Metsa tugevaim külg on aga hea värvitaju. Ta on sündinud kolorist.

 

Mall Mets (1946) lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (praegune EKA) nahakunstniku diplomiga 1971. aastal. Aastatel 1971–1994 on osalenud oma nahkehistöödega kõigil Eesti tarbekunsti ülevaatenäitustel ja samuti ka näitustel välismaal. Ta on korraldanud ligi kakskümmend isiknäitust üle terve Eesti. Nahakunsti kõrval on Mall Mets aktiivselt tegelenud ka akvarellmaaliga ja on Akvarellistide Ühenduse liige 1999.aastast. Kunstiõpetajana korraldab akvarellmaali kursuseid ja juhendab laste kunstiringe.

 

Anne Tiivel
kuraator

627 4604
anne@etdm.ee

 « Tagasi