Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiivUudised

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 07.11.2011

 

Klassikud. Nahakunstnik ELO JÄRV

26.11.2011-29.01.2012

 

Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi „Klassikute” sarjas juba kaheteistkümnendal näitusel eksponeeritakse rikkalikku ülevaadet eesti ainukese nahaskulptori Elo Järve põnevast loomingust – umbes sadakond taiest ajavahemikust 1974–2010. Alustanud kõrgvoolis köidetest ja skulpturaalsetest karpidest, jõudis Elo Järv salapärasesse ja suuremat vabadust pakkuvasse skulptuuride maailma. Kunstnik on loonud kokku ligi 250 nahkskulptuuri. 

 

Elo Järve nahkskulptuurid on saanud ainulaadseks nähtuseks eesti kultuurimaastikul.

Need fantaasiarikkad ja maagilised taiesed oleksid nagu hingavad organismid, mis elavad väljaspool pidevalt muutuvaid ajalikke tõekspidamisi ja moetrende.

Kunstnikku huvitab piiri mõiste ja talle tundub, et oluline toimub just piiridel. Elo Järv on öelnud oma loomingu kohta talle nii omase delikaatse huumoriga: „See on maailma tunnetamise viis, nagu putuka tundlad või kassi vurrud”.

 

Energiat ja inspiratsiooni on Elo Järv ammutanud oma vanemate mälestusest, kodumaa rüpest ja idamaade iidsetest kultuuridest, väljendanud muret ja hoolimist ühiskonnas toimuva pärast.

Nahk on Elo Järve jaoks tundlik ja elus olnud materjal, mida vormides ja töödeldes ta püüab edasi anda looduses peituvaid faktuure, valguse ja varju mängu. Vormidega seostub orgaaniliselt naha pieteeditundeline koloreerimine. Ühelt poolt on kunstnikule oluline materjalipärasus, teiselt poolt aga veelgi tähtsam ja lummavam on – vaimsus.

Elo Järv lõpetas 1964. aastal kiitusega Eesti Riikliku Kunstiinstituudi nahakunsti eriala. Aastatel 1964–1975 töötas reklaami alal ja kunstilise toimetajana kirjastuses „Eesti Raamat”. Alates 1975. aastast tegutseb vabakutseline kunstnikuna. Eksponeerinud oma loomingut arvukatel isik- ja grupinäitustel nii meil kui ka raja taga. Muude autasude kõrval on talle omistatud Kristjan Raua nimeline kunsti aastapreemia (1983). 2006. aastast on Eesti Kunstnike Liidu auliige.

 

Näituse kataloogis on kunstniku tööde täielik loetelu.

 

Näituse kuraator: Anne Tiivel

Näituse kujundaja: Mari Kurismaa

Kataloogi kujundaja: Dénes Farkas

 

Täname Eesti Kultuurkapitali.

 

Lisainfo:

Anne Tiivel

627 4604

anne@etdm.ee  

 « Tagasi