Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiivUudised

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 27.01. 2004

Alates 1. veebruarist 2004 jätkab Eesti Kunstimuuseumi filiaalina tegutsenud Tarbekunstimuuseum oma tegevust iseseisva riigimuuseumina, uue nimega - Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum.

Disaini kui tarbekunstile lähedalseisva eriala jõulisem esiletõus 20. sajandi teisel poolel on loonud olukorra, kus kogutava ja uuritava piir on avardunud. Seeläbi on tarbekunstimuuseumid maailmas muutunud sisult avaramaks ja laiendanud oma seniseid tegevusvaldkondi.
Uus, täiendusega nimi – Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum peaks selgitama kõige laiemale publikule, et muuseumis tegeletakse nii unikaalsete kui tootmiseks kujundatud esemete kogumise, säilitamise, uurimise ja tutvustamisega. 

Disainikogu
Disainikogu loodi Tarbekunstimuuseumi juurde juba 2000.aastal, eesmärgiga regulaarselt talletada eesti disaini ja sellega seotut informatsiooni. Tänaseks on moodustunud enam kui sajast museaalist koosnev esemekogu, kus lisaks sõjaeelse perioodi olulisemate tootekujundajate (Lorup, Taska, Langebraun, Tavast) on nii tootenäidiseid, käsikirjalisi ja fotomaterjale Salvo, Tarbeklaasi, Keraamikatehase, Standardi jt. tegevusest. Paralleelselt tegeletakse ka kaasaegset disaini puudutava materjali kogumisega. 

Näitusetegevus
Muuseum jätkab oma senist näitusetegevust, kus ruumi nii kitsamalt kui laiemalt tarbekunsti ning disaini käsitletavatele väljapanekutele.
Muuseumil on pikaajaline koostöökogemus nii Helsingi Disainimuuseumiga kui mitmete teiste Tarbekunsti- ja Disainimuuseumidega välismaal. Viimaste aastate huvipakkuvaimad välisnäitused on toimunud just hea pikaajalise koostöö tulemusel. Tuletagem nende seast meelde viimastel aastatel toimunud näituseid: “Silm, käsi, mõte” - Tapio Wirkala loomingust; “Ehted ja diplomaatia” - Madeline Allbrightile pühendatud kaasaegsetest ehetest või Taani kaasaegse tarbekunsti näitus “Unika”.

Muuseumi esimese näitusena välismaal esitletakse veebruari lõpul Pekingi Tarbekunstimuuseumis Eesti ehtekunsti. Näitus saab teoks Eesti Vabariigi ja Hiina Rahvavabariigi kultuurikoostöö raames ja koostatakse peamiselt Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ehtekogu põhjal. Unikaalne väljapanek ühendab 266-t autoriehet 55-lt eesti ehtekunstnikult, mis on üldse suurim eesti ehtekunsti tutvustus välismaal. 

Haridusprogrammid
2003. aasta sügisel alustati moodulõppel põhineva disaini algkursusega põhikooli 4-6 klassile. Muuseumi mööbli avafondis läbiviidavates tundides selgitatakse õpilastele läbi toolide arenguloo eseme kujundamist, unikaal- ja tootedisaini erinevusi, disaini esteetikat ning funktsionaalsust. Programm jätkub täiendatult 2004/2005 õppeaastal.

Muuseumi nime muutus ei too kaasa muudatusi piletihindades.
Endiselt jääb iga kuu viimane reede külastajatele tasuta päevaks, samuti nagu 18. mai - rahvusvaheline muuseumipäev, 21. veebruar - rahvusvaheline giididepäev ning 1 juuni - Lastekaitsepäev ( kuni 18 aastastele).

Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseum kutsub Teid tasuta külastusele 1. veebruaril !

Muuseumi avaürituseks on 27. veebruaril kell 17.00 avatav noore soome tootedisaineri Jukka Korpihete näitus: Valgustid / Luminaires.
Valgustidisainer Jukka Korpihete lõpetas disaini eriala 2000. aastal. Hetkel täiendab ta ennast Helsingis Taideteollise Korkeakoulu tööstuskunsti magistrantuuris.
Peamiselt valgustidisaini ja ruumide ning hoonete valguslahendustega tegelev Korpihete keskendub oma töödes eelkõige valgusele endale. Ta ei vormi mitte üksnes valgusti välist siluetti vaid kujundab kindlalt valgust ennast. Korpihete peabki just valgust kujundusmaterjaliks ja ütleb, et tema ülesandeks on anda sellele vorm ja varjud ning markeerida seda intensiivset materjali vaid äärmiselt lihtsa, avatud ja möödapääsmatu konstruktsiooniga. Materjalina kasutab Korpihete kõige sagedamini haljast või maalitud terast ning plastikut.

Kuni muuseumi uue visuaalse identiteedi väljatöötamiseni kehtivad muuseumi endised meiliaadressid (üldinfo – muuseum@tarbekunst.ee) ja Eesti Kunstimuuseumi koduleheküljel asuv kodulehekülg http://www.ekm.ee/tarbekunstimuuseum/index.html.

Täpsem info:
Merike Alber
Tel. 627 4608

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
Lai 17
10133 Tallinn
Eesti
Tel. 627 4600
Faks 627 4601
e-post info@etdm.ee« Tagasi