Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 19.10.2009

 

Tallinna 5. rakenduskunsti triennaal KNOW HOW


11. novembril saab Kunstiakadeemia galeriis avalöögi ainulaadne kultuurifoorum kogu Euroopas – geograafiliste piiranguteta ja nii tarbekunsti kui disaini hõlmav näituste seeria ja rahvusvaheline seminar.

 

“Know How” uurib uudishimulikult tarbekunsti essentsi ja eesmärki, kunstniku-disaineri, tema ametioskuste ja tarbija-publiku omavahelist suhet. Kõigi näituseeksponaatide kõrval on eksponeeritud ka nende valmistamisjuhend – igaüks võib manuaali koju kaasa võtta ja proovida, kuidas tarbekunst sünnib ja mis tunne on olla disaineri nahas.

 

Triennaal koosneb kolmest kuraatorinäitusest: Kärt Marani ideel baseeruv peanäitus “Know How”, mis avatakse 13. novembril Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, Kunstiakadeemia satelliitnäitus “EKA Know How. See on imelihtne?” (kuraatorid Eeva Käsper ja Tiina Sarapu) ja 13. novembril Hobusepea galeriis avanev Kai Lobjaka kureeritud satelliitnäitus “Praktiline Kunst ja Kodu”, mis on on pühendatud sotsialismi kasinatest, ent viljastavatest tingimustest sündinud superajakirja Kunst ja Kodu mälestusele.

 

Reedet, 13. novembrit koormab tähenduslikkusega ka esinduslik seminar (toimumiskoht Nukuteatri peasaal). Seminaril esinevad peanäituse kuraator Kärt Maran, Tartu Kõrgema Kunstikooli õppejõud Erika Pedak (isetegemise ideest, käsitöö positsioonist ja väljunditest 20. sajandi alguskümnenditel), Iisraeli päritolu saksa disainer Ronen Kadushin (innovatiivsest disainikontseptsioonist, mis on keskendunud loova vabaduse teemale), sotsioloog Margit Keller (asjade mõjust inimesele, tarbimisest ja selle võimalikust muutumisest maailmas), muusikaprodutsent Hannes Praks (vabavara probleemidest tehnoloogiliselt arenevas maailmas) ja briti tarbekunstnike-disainerite grupi Autonomatic liige Tavs Jorgensen (uute tehnoloogiate kasutamisest).

 

Seminari jätkuna räägib hollandi disainer Marije Vogelzang 2. detsembril EKA aulas söömiskontseptsioonide kujundamisest. Vogelzang kasutabki oma disainiideede edastamiseks toitu ning on loonud unikaalse mooduse söömise käsitlemiseks psühholoogia, kultuuri ja disaini vaatepunktist.

 

14. novembril esitlevad EKA aulas triennaali konkursil välja valitud kunstnikud oma praegust ja varasemat loomingut.

 

Triennaalile laekusid 142 kunstniku taotlused, kokku 176 tööd 28 riigist: Lätist, Soomest, Hollandist, Suurbritanniast, Rootsist, Leedust, Saksamaalt, Taanist, Ungarist, Prantsusmaalt, Slovakkiast, Hispaaniast, Kreekast, Iisraelist, Taiwanist, Venemaalt, Ameerika Ühendriikidest, Iirimaalt, Itaaliast, Norrast, Islandilt, Taist, Šveitsist, Türgist, Kanadast, Austraaliast, Serbiast ja Eestist. Triennaali žürii valis peanäitusele tööd 38-lt kunstnikult.

 

Tallinna 5. rakenduskunsti triennaali žürii koosseisus:
Jaan Elken - Eesti Kunstnike Liidu president
Kärt Maran - KNOW HOW kuraator
Andres Kurg - kunstiajaloolane, teadur, EKA
Kadi Polli - Kultuurkapitali Kujutava ja Rakenduskunsti Sihtkapitali liige, Kadrioru Väliskunstimuuseumi direktor
Martin Pärn - disainer, KNOK
Kärt Ojavee - disainer ja teadur, EKA, Biorobootika Keskus
Ketli Tiitsar - ehtekunstnik, Triennaali Ühendus esinaine

 

otsustas välja anda kolm võrdset preemiat suurusega a´ 20 000 Eesti krooni järgmistele autoritele:

 

MARTA BOAN Hispaania
Ehete seeria "CUBE"

 

Autorite kollektiiv:
JAAN EVART Eesti, JULIAN HAGEN Austria, DANIEL MAARLEVELD Holland
Töö "PENJET"

 

KIEREN JONES Suurbritannia
Tööde seeria "IDEA-Flat Pack Re-arranged: GOPAN, STRUM, GUNN, TROPHI" 

 

 

Peanäitus jääb avatuks 21. veebruarini.

 

5. Triennaali toetavad Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Kultuuriväärtuste Amet, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kunstnike Liit ja Hotell Kolm Õde.

 

Lisaks:

Kuraator: Kärt Maran

kart.maran@trtr.ee  

Ketli Tiitsar

5528904

knowhow@trtr.ee  

www.trtr.ee  

 « Tagasi