Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 02.05.2004
“KOHTUMISPAIGAD. Tallinna kohvikute interjööre”.
Helsingi Rikhardinkatu linnaraamatukogus
04.05.–28.05 2004

Möödunud suvel Tarbekunstimuuseumis üleval olnud fotonäitust Tallinna kohvikute interjööridest eksponeeriti veidi mugandatud kujul Eesti Instituudi kaasabil maikuus Helsingis Rikhardinkatu raamatukogus.

Näitus käsitles kohvikut kui urbanistlikku nähtust, osa linlikust elustiilist. Tähelepanu all olid ajaveetmiskohad ja nende sisekujundus, osa erilisest igapäevast. See tingib ühtlasi nii ruumi kui aja valiku: ruumiks oli valitud Tallinn kui siinne kiireima arenguga linnastuv keskpunkt ja 20. sajand kui aeg, mil seda arengut läbi tingliku määratluse “kohvikukutuur” on võimalik vaadelda.
Teiseks lähtepunktiks on interjööride kaduvus, selle kujundusliigi paratamatu saatus. Tähelepanu pööramine kohviku kujundamisele on andnud sellele sageli olulise lisaväärtuse, mis ei ole muutnud seda pinda vaid ajaveetmiskohaks, vaid oluliseks tähiseks ka siinses kujunduskunstis.

Ruumi ja selle kasutaja suhe on vastuoluline: loodud ruum organiseerib meie elu samuti nagu meie ruumi kujundades, kasutades, seal liikudes. Kohvikud on sotsiaalsed ruumid, mille tähendused muutuvad kasutamisel, ruumi ja inimeste kokkusaamisel. Avalikust, tundmatute inimestega jagatud ruumist võib saada “oma” privaatne osa igapäevast. Kohvikutega seostub nii peatunud kui möödatuiskav aeg, seda nii kohvikutes istudes kui mälestustele tagasi vaadates. Nii meelis- ja menupaikade kadumise ja muutumise kiirus kui ümberkehastumiste tuhin ja uute kohvikute tekkimine samadele, traditsiooniliselt väljakujunenud kohtadele on andnud tõuke käesoleva näituse koostamiseks. Kujundusliku aspekti kõrval koorub olulisena välja ruumi ja mälu suhe, mis peaks valdavalt kadunud kohvikuinterjööride nägemise huvitavaks muutma nii laiemale kui ka kitsamale ruumikujundushuviliste ringile.

Näituse juhatas sisse soome ajaloolase Kalervo Hovi loeng Tallinna restoranikultuurist enne Teist Maailmasõda. Temalt ilmus eelmise aasta lõpus ka selleteemaline raamat.

Näituse koostas Kai Lobjakas, kujundas Pärtel Eelma.
Toetasid Eesti Instituut ja kohvik “Maiasmokk”.

Täiendav info:
Kai Lobjakas
Tel. 627 4603
e-post: kai@etdm.ee

« Tagasi