Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 21.01.2009

 

 

SURFAVAD KALAD. Vesa Varrela

24.01.-22.03.2009

 

 

Reedel, 23. jaanuaril 2009 avatakse Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi I korruse I saalis Soome klaasikunstniku Vesa Varrela (1957) isikunäitus „Surfavad kalad”.

Vesa Varrela töötab erinevate tehnikatega, nagu puhutud klaas ja külmtöötlus. Lisaks kasutab ta erinevaid „jääkmaterjale”, kombineerides oma ideid olemasolevatest esemetest või nende jäänustest, samuti huvitavad teda uued tehnilised võimalused. Valgus, varjud, peegeldused ja värvid on klaasi omadused, mis teda jätkuvalt inspireerivad.

Varrela uuenduslike ja mitmekesiste klaasobjektide hulgas on mitmeid suuremõõtmelisi töid, mis moodustavad osa avalikust ruumist, kus ta kasutab enamasti tahvelklaasi ja liivsöövitust. See annab valguse ja varjude mänguga klaasile kolmemõõtmelisuse. Viimasel ajal kasutab ta nõudlikke tehnikaid ning loob uusi põnevaid vorme digitaalselt trükitud ja põletatud motiivide ning graafikaga karastatud tahvelklaasile, kus peaosades on surfavad räimed ja muud kalad.

„Kuna lõppeks on räim suurepärane ja maitsev kala, näete räimi ka minu skulptuuridel ja installatsioonidel”, ütleb kunstnik.

 

 

„Surfavad kalad” on kaitsekõne meie looduslikele veekogudele: jõgedele, tiikidele, järvedele ja meredele, mis vajavad hoolt! Et me näeksime kalu ujumas veekogudes, mitte ainult surfamas klaasil.

Osana inimese „homo sapiensi” loomusest olen ma alati avatud väljakutsetele ja uutele ülesannetele ning uudishimu on osa minu olemusest (kuigi uudishimu tappis kassi!).

Tulemas on terve valik erinevaid tooteid nagu majad, mööbliesemed, taldrikud, laudlinad, tekstiilid, kummikud, ujumisriided, t-särgid ja salvrätikud „Surfava räime” motiividega!

 

 

Vesa Varrela

 

 

 

Klaasikunstnik Vesa Varrela on üks Soome postmodernistliku klaasikunsti ikoonilisi kujusid.

20. sajandi lõpu stuudioklaasi töödel ei olnud tema jaoks piisavalt tugevat tõmmet, nii hakkas ta üsna varakult rändama oma teed. Muuhulgas töötas Varrela aastaid Helsingi Kunsti- ja Disainiülikooli õppejõuna (1987-1983) ja hiljem Tampere Kunsti- ja Meediakooli rektorina. 2001. aastal otsustas ta taas vabakutselise kunstniku tee kasuks. Vesa Varrela kunsti paljude tahkude hulgas näib klaasikunstniku roll muutuvat üha tugevamaks. Sarnaselt ülejäänud Soome disainerite uue põlvkonnaga on ka Varrela rahvusvaheline mees. Alates 1985. aastast on Varrela esinenud rohkem kui sajal grupinäitusel ning tal on olnud umbes 25 isikunäitust Soomes ja välismaal. Paljud viimastel aastatel tehtud installatsioonid on saanud muuseumide ja erakogude klassikaks üle ilma. Samuti on Varrela kogenud disainer, Soome kultuuri- ja klaasikunstinäituste kujundaja ja koostaja kogu maailmas.

 

 

Lisateave:

Kristi Paap

Tel 627 4602

kristi@etdm.ee

 

 « Tagasi