Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 10.09.2008

Näitus "UUESTI UUS"

Tekstiilikunstnik Ene Pars

13.09.-12.10.2008

 

Ene Pars eksponeerib oma isikunäitusel „Uuesti uus” suuremõõtmelisi rahvuslikes mustrites lapitehnikas teostatud kattevaipu. Paari aasta eest alustatud ruumitekstiilide sarja inspiratsiooniallikaks on eesti rahvuslikud kindakirjad, vaibamustrid, rahvarõivaseeliku triibustikud. Kunstnikku on võlunud nende rikkalik ornamentika, põnevad värvilahendused, nende rütm ja kompositsioon. Igas esiemade poolt kootud triibustikus-mustris on oma eripära, värvide vikerkaar, milles avaldub kodukohatunnus, elurõõm, ilumeel, mure, noorus, küpsus jne. See kujundimaailm on inspireeriv, värvilahendused fantastilised, räägib kunstnik. Kõik see on põimitud moodsaks tekstiilidisainiks. Ene Parsi triibu- ja ruuduvaibad ei ole kootud, vaid hoopis riideribadest kokku õmmeldud. Osa neist on värvirõõmsad, osa linahallis koloriidis. Töömahukate tekstiilide loomisel on kasutatud linaseid kangaid, need on voodrile õmmeldud ja tihedalt läbi tepitud. Teppimine õilistab materjali ja neid reljeefseid kangaid katsudes on tunda meistri veetlevat käekirja.

Lisaks saab näitusesaalis näha triibuvaibast inspireeritud Andres Tenusaare üheminutilist animatsiooni (muusika autor Pastacas).

 

Ene Pars on eesti etnograafilist tekstiili kaasaegses võtmes interpreteerides jõudnud esteetiliselt ja tehniliselt kvaliteetsete suuremõõtmeliste ja funktsionaalsete tekstiiliteosteni.

2007. aastal pälvis Ene Pars Eesti Tekstiilikunstnike Liidu eripreemia lapitehnika tõeliselt disainerlikult tasemele arendamise eest.

Tekstiilidisainer Ene Pars on lapitööd teinud seitseteist aastat, sh olnud Katariina Gildi Ene ja Anni lapikoja kunstnik. Praegu juhib oma firmat Ene Pars Disain OÜ. Tal on olnud mitmeid isikunäitusi galeriides ja muuseumites, tema töid on eksponeeritud näitustel nii Eestis kui ka Hollandis, Prantsusmaal, Itaalias, Taanis, Saksamaal, Inglismaal, Ungaris ja USA-s.

 

Näituse kujundaja: Terje Kallast

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit

 

Lisainfo:

Ene Pars

Tel. 514 2679

 « Tagasi