Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 09.09.2008

Näitus „MÄLU VARI”

Maiju Altpere-Woodhead`i portselan

11.09.-12.10.2008


Tänaseks juba viisteist aastat Austraalias elava eestlanna Maiju Altpere-Woodhead`i portselaninäitus "Mälu vari" ETDM-i trepigaleriis tutvustab kunstniku selle aasta loomingut.

 

Keraamilise monotüüpia meetodit kasutades uurib kunstnik enda sõnutsi jätkuvalt mälu kombineeritud loomust, selgitamaks eelkõige isiklike kogemuste varal, kuidas mälu fikseerib kultuuri- ja asukohamuutusest tulenevaid ilminguid. Pearõhk on siinjuures eeskätt autori enda kuuluvustunde jätkuval kahestumisel.

Kõik see võimaldab kunstnikul mõtiskleda ähmase piiri üle mineviku ja oleviku vahel, väljendades ühtlasi mälestuste pideva muutumise etteaimamatust.

 

Keraamiline monotüüpia ühendab klassikalise sügavtrüki ja monoprindi elemente keraamiliste materjalide ja protsessidega. Trükiplaatidena kasutatakse sisselõigetega kipsplaate, millele valatakse vedel portselan ja kantakse pintsliga värvi. Nii moodustub õhuke portselanileht, misjärel tõmmis eemaldatakse.

Kipsi pinna ülitundlikkus jäädvustab ja paljastab kõik muudatused, kujundite piirjooned ähmastuvad ning võivad järgmiste trükkidega sootuks kaduda. Olemasolevaid kontuure teisendades või hääbuvatele uusi lisades on siiski võimalik muutust jäädvustada, sest mingi jälg varasemast identiteedist jääb alati alles.

 

Mõnemillimeetrise paksusega ruudukujulistest alusele kinnituvatest seinaplaatidest moodustuvad pannood, mille trükitud pindu võib pidada osutuseks maastikule või muule looduskooslusele. Tõmmiste-kujundite ülesandeks on pigem toimida päästikuna ja vallandada abstraktseid assotsiatsioone loodusnähtuste- ja kultuuriilmingutega, mitte ühemõtteliselt mõnele konkreetsele kohale viidata.

Värvipuhtuse ja läbipaistvuse huvides kasutab autor põhiliselt Austraalias toodetavat Walker’s Imperial portselanmassi.

Maiju Altpere-Woodhead´i kunstiõpingud on seni päädinud talle Austraalia Rahvusülikoolis (ANU) 2003. aastal omistatud kunstiteaduste magistri kraadiga nii kujutava kunsti kui ka kunstiteooria osas.

 

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Estours Travel ja perekond Treffner.

 

Pressiteate koostas:

Airi Ligi

627 4605

airi@etdm.ee

 

 « Tagasi