Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiiv

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 05.05.2008

CANCIÓN DE BARRO
SAVI LAUL. Nikaraagua keraamika
08.05.-29.06.2008


Vaatajani jõuab kujundirohke ja värviküllane vormimäng, mille juuri võib suurima tõenäosusega otsida eeskätt kultuslikku iseloomu kandvast kolumbuseelsest keraamikast. Dekoreeritud keraamikat peetakse piirkonna selle perioodi suurimaks rikkuseks ja samaväärseks teistes Ameerika piirkondades leitud nefriidi, obsidiaani ning kullaga. Katoliiklastest konkistadooridel ja nende järglastel õnnestus mitmeks sajandiks kohalik keraamikatraditsioon põrmustada – selles nähti midagi saatanlikku –  eluõigus jäeti eeskätt naiste poolt valmistatud tarbenõudele.
Alles 1976.aastast alates, kui Nikaraagua keskpank asus käsitöölisi toetama, sai võimalikuks ka unikaalse lõppviimistlusega keraamika renessanss.
Pealinnast Managuast 40 km kaugusel asuvas San Juan de Oriente külakeses on sadu tegevkeraamikuid, nii naisi kui mehi, kes viljelevad põhiliselt kas traditsioonilist vana keraamikat või vabu kujunduspõhimõtteid järgivat suunda. Mõlema stiili esindajad tuginevad siiski oma esiisade kultuuripärandile ja on selle üle selgelt väga uhked.
Naised on keraamika valmistamisel endiselt tegevad, kuid kohalikel, riiklikel ja rahvusvahelistel võistlustel on viimasel ajal võidukate auhinnasaajatena tunnustust pälvinud peamiselt mehed.

Sama näitust on varem eksponeeritud Põhjamaade Kultuurifondi toel Helsingi Kultuurimuuseumis ja Taanis ning Eestist suundub see Islandile.


Airi Ligi
airi@etdm.ee
627 4605

 


 « Tagasi