Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiivUudised

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 04.07.2007

EESTI POTI LUGU

Eesti keraamka väiketööstused ja õppetöökojad XX sajandi I poolel
07.07. -19.08.2007

Meid ümbritsev keraamika on reeglina midagi täiesti igapäevast ja enamasti me selle päritolu üle väga pikalt ei juurdle.
Ometigi tahaksime mõne vanema väärika või lihtsalt huvipakkuva eseme puhul siiski selgitada, kust see pärineb. Näitusel ringi käies võib huviline ehk saada nii mõnegi vastuse teda varem vaevanud küsimusele.

Eesti vanemast keraamikatööstusest on seni teenimatult vähe juttu olnud paljuski seetõttu, et sellest teataksegi õigupoolest väga vähe.
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi suvine näitus „Eesti poti lugu” püüab läinud sajandi I poole eesti keraamika väiketööstustes ja portselanimaalimise töökodades toodetule ning mainitud erialasid õpetanud koolides valmistatule pilku heita.
Üle ootuste õnnestus kokku koguda palju selliseidki töid, mida näitustel varem nähtud pole ja mis muuseumiseinte vahel ei asu.
Kahes saalis saab näha vaid Eesti pinnal valmistatut (keraamika) või maalitut (portselan).
Esemeid on näitusele toodud üle Eesti kokku 7 muuseumist (sh ETDM-i enda kollektsioon) ja paljudelt erakollektsionääridelt.
Väljas on 29 väiketöökoja ja 3 keraamikaõpetusega tegeleva kooli tooteid.
Loomuliku enesestmõistetavusega tõstetub taas kord küsimus eesti rahvapärase (või siiski rahvusliku?) keraamika olemusest ja eluõigusest.

Sedakorda pole omaette eesmärgiks olnud kõikide XX sajandi I poolel tegutsenud kunstnike tööde tutvustamine, kuid ometigi on vitriinis koha leidnud nii mõnigi maiuspala: Jaan Koort ja August Jansen kui registreeritud keraamikakodade omanikud oma töödega loomulikult, ent ka klaasimeister August Grünberg, literaat Aleksander Tassa ja maalikunstnik Johannes Võerahansu. On ju huvitav tõdeda, et mitmedki kunstiinimesed võisid keraamikast ülimalt võlutud olla ja see kiindumus polnud paljudel juhtudel ainult passiivne.

Lihtsa keraamilise vormi ja glasuuri võlu kombineerub näitusel veidi asisemale ja nõudlikumale tarbijale mõeldud tehniliselt keerukamate lahendustega.
Vastav pildiprogramm võimaldab toonaste tegijate igapäevatoimetusi uudistada ja tutvuda materjaliga, mis näituselt välja jäi või mida enam aja paratamatus voolus kahjuks säilinud pole.
Helle Gansi kujundatud väljapanek kujuneb vaatajale loodetavasti meeleolukaks suviseks rännakuks mööda juba tuntud või veel tundmatuid Eesti keraamikaradu-pidi.

Näitus jääb avatuks 19. augustini.

 


Airi Ligi
Näituse kuraator

627 4605

airi@etdm.ee« Tagasi