Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiivUudised

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 17.05.2007

Retrospektiivnäitus “Kui kõndis mannekeen... 50 aastat Tallinna Moemaja loomisest”.

19.05.-22.06.2007


Tallinna Moemaja asutamine tähistas uut etappi Eesti rõivastuskultuuri arengus. Ajavahemikus 1957-1992 töötas rahvusvahelisi moesuundi tarbija maitsele kohandavas ettevõttes ligi 40 Eesti NSV Riiklikust Kunstiinstituudist professionaalse ettevalmistuse saanud tarbekunstnik-moeloojat, kelle kavandatud mudeleid aitasid teostada eriharidusega konstruktorid, tehnoloogid, rätsepad ja õmblejad.

Omaaegse moekeskuse tugevuseks peavad asjaosalised just hoolikalt valitud meeskonda ning koolkondliku järjepidevuse olemasolu. Arvestatavast tasemest räägivad ka arvukad küllakutsed, välisesinemised ja auhinnad. Rahvusvahelise pressi arvates tegi Eesti moeloomingu omanäoliseks ja edukaks just rahvuslike elementide oskuslik kasutamine kaasaegsetes rõivakollektsioonides.

Kuigi ettevõtte põhiülesandeks oli tootmiseks sobivate rõivamudelite väljatöötamine õmblusvabrikutele, jäid loomingulisuse väljundiks uusi moesuundi tutvustavate kollektsioonide kavandamine kaks korda aastas toimuvatele moedemonstratsioonidele ning moelehekülgede illustreerimine ajavahemikus 1958-1992 ilmunud ajakirjale Siluett. Lõikelehelisaga väljaande venekeelsed eksemplarid olid eriti nõutud ja oodatud ka Eestist kaugemal.

Tänaseks on endisest esindusettevõttest saanud peatükk Eesti moeajaloost. Tallinna Moemaja lagunemine ning ajakirja toimetuse likvideerimine jäävad perestroika- ja Eesti taasiseseisvumisaegsesse erastamisprotsessi. Retrospektiivnäitus annab ülevaate organisatsiooni struktuurist ja tegevusest enam kui kolme aastakümne jooksul.

Näituse avamisel kõnnivad mannekeenid, kes kannavad 50-ndatest aastatest inspireeritud rõivakollektsiooni, mille autoriteks on EKA moemagistrandid Jaanika Terasmaa, Margit Kuusk, Marit Ilison ja Lilli Jahilo. Kollektsioon on valminud koostöös Taaskasutuskeskusega. Ajastukohast muusikat mängivad Kaarel Liivan ja Joel Remmel.

Näitus jääb avatuks 22. juunini.

Teate koostas näituse kuraator Anu Ojavee

Näitus toimub koostöös Eesti Moekunstnike Ühenduse ja Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonnaga.

Täname: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Filmiarhiiv, AS Tallinnfilm, ETV arhiiv, Eesti Raadio arhiiv, Tallinna Moemaja endised töötajad

Videomontaa┼ż: Allan Tõnissoo
Kujundus: Aime Andresson
Postkaartide kujundus: Aadam Kaarma

Lisainfo:
Anu Ojavee
tel. 523 2961« Tagasi