Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Pressiteadete arhiivUudiskirjade arhiivUudised

Pressiteadete arhiiv

PRESSITEADE 28.02.2007

Briti ja eesti kaasaegse disaini näitus Tallinnas

Briti Nõukogu ja Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum avavad briti ja eesti disainerite näituse "Minu maailm: uus subjektiivsus kaasaegses disainis". 

Näitus esitleb uusi töid seitsmelt briti ja neljalt eesti disainerilt, kes mõtestavad oma töödes universaalse ja unikaalse suhet ning ei võta disaini kui pelgalt tootmisega seotut.

Kui tehnoloogia muudab täiuslikkuse võimalikuks ja kommunikatsiooni ning masstootmise üleilmastumine teeb visuaalse keele universaalseks, tüdinevad sellest nii disainerid kui tarbijad. Disainerid hakkavad otsima võimalusi, kuidas luua unikaalsust standardiseeritud protsesside sees. Käsitöö kogub disainis jõudu. Tulemuseks on subjektiivsuse taastärkamine.

Kuraatorite Emily Campbelli ja Andree Cooki poolt näitusele valitud briti disainerid töötavad erinevatel tegevusaladel – mööbli, moe ja multimeedia vallas. Igal disaineril on erinev visuaalne keel, intellektuaalne positsioon või kujundusmetoodika – teisisõnu, sügavalt isiklik maailmavaade.

Danny Brown muudab voodilinadel ja lauanõudel näidatava animatsiooniga küsitavaks meie suhtumise kaubamärgi väärtusesse. Committee valmistatud rämpsust digikollaažid ja käsitsi trükitud tapeedid esitavad väljakutse meie arusaamale ilust. Doshi Levienilt on väljas installatsioon India käsitööturgudest inspireeritud poekesest, mis on täidetud läänelike tööstustoodangu prototüüpidega. Neutral on loonud reaalsetest ja kujuteldavatest maastikest koosneva video. Peter Traag sekkub oma toolide tööstuslikku valmistamisprotsessi ja testib meie suhtumist masstoodangusse. Alison Willoughby laiendab seelikute kandmiskõlblikkuse piire, eksperimenteerides geomeetria, kihilisuse ja kollaažiga. Wokmedia on loonud Sri Lanka loodusest inspireeritud puuokste kujulise riiulisüsteemi.

"Minu maailma" idee autor ja korraldaja on Briti Nõukogu kunsti ja arhitektuuri osakonna töörühm ning selle esmaesitlus toimus 2005. aasta septembris Lissaboni disainibiennaalil Experimenta. Seni on näitus käinud Vilniuses, Oslos, Londonis ja Ljubljanas ning ringreis jätkub Eestis, Poolas ja Taanis.

Igas riigis on korraldatud satelliitnäitus kohalike disainerite osavõtul. Eesti-poolse satelliitnäituse kuraator on Kai Lobjakas Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumist, kes on näitusele valinud tekstiilidisaineri taustaga eesti kunstnikud Annike Laigo, Krista Leesi, Ülle Jehe ja Kärt Ojavee, kes väljendavad oma suhet algsesse kontseptsiooni ning mõtestavad ümber tekstiiliga seotud esemetega kaasnevaid traditsioone. Mängimine konventsioonide ja traditsiooniliste tähendustega on toonud tekstiiliga tegelemisse ootamatuid ja värskeid rutiinivabu lahendusi.

Näitus jääb avatuks 7. aprillini.

Pressiteate koostasid: Kadri Suni ja Kai Lobjakas

Lisateave:
Kai Lobjakas, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, kai@etdm.ee; 5648 6977
Kadri Suni, Briti Nõukogu, kadri.suni@britishcouncil.ee, 625 7792, 5665 4345« Tagasi