Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Näitused 2019Püsiekspositsioon "Kogutud teosed"Eesti disaini püsiekspositsioonProjekt Ceramics and Its DimensionsVäljaspool muuseumiNäitusetaotlusPakkumisedNäitusetaotlusSaalide plaanidNäituste arhiiv

Näitused 2014

 

Eesti disaini püsiekspositsioon
Esmakordselt on eesti disaini arengu ülevaade esitatud iseseisva ekspositsioonina. Muuseumi 3. korrusel saab näha olulisemaid arenguid ja nähtusi eesti disainiajaloos.
III korrus

 

25.05.2013-07.09.2014
"Kunsti ja tööstuse vahel. Kunstitoodete Kombinaat"
Kunstitoodete Kombinaat on huvitav nähtus Eesti nõukogude-aegses disainikontekstis mitmest aspektist: esiteks kuidas see „komplekteeriti“, teiseks ,arvestades selle paiknemist argikeskkonna parendamise arutelude kontekstis, ja kolmandaks, vaadates kombinaadi positsiooni omamoodi kompromisspinnana kunsti ja tööstuse, tarbekunsti ja disaini vahel.

II korrus

 

07.12.2013-23.02.2014
"Klassikud. Mait Summatavet"
Mait Summatavet on eesti disaini elav klassik, kelle aktiivne loominguline tegevus sai alguse juba 1960. aastate keskel. Ta on olnud üks järjekindlamaid eesti valgustikujundajaid ja loonud hulgaliselt nii märkimisväärseid avalike ruumide sisekujunduslahendusi kui ka näitusekujundusi. Selle kõrval on Summatavet pikalt olnud seotud õppejõutööga, suunates aastakümneid eesti disainipildi kujunemist.
I korrus

 

07.12.-23.02.2014
"Eesti saladused. Company: Aamu Song & Johan Olin (Soome)"
Company on disainiettevõte, mille on loonud Aamu Song ja Johan Olin. Nad töötavad kunstnike, disainerite ja produtsentidena ning peavad ka väikest Salakauppa poodi Helsinkis. Muude tööde kõrval on selle tandemi üheks läbivaks projektiks juba aastaid töötamine erinevate piirkondade kohalike traditsioonide ja teostajatega üle maailma: Soome, Belgia, Korea, Venemaa ja Vietnami kõrvale jõudis 2013. aastal ka Eesti. Siit leitud ideid ja nendega edasitöötamise tulemusi võib näha ETDM-is.
Koostöös Soome Instituudiga, projektijuht Ingrid Orman
Lisaks: http://www.com-pa-ny.com/
Trepigalerii

 

08.03.-11.05.2014
"From the Coolest Corner. Põhjamaade uus ehe"
Näitus tutvustab Eesti publikule laia valikut Põhjamaade kaasaegsest ehtemaastikust. Korraldajatel oli valiku koostamisel kolm eesmärki: näidata uusimat isikupärast kaasaegset Põhjamaade ehet, tihendada tänapäevase ehtealast suhtlust, laiendada teadmisi kaasaegsest ehtest ning kinnistada Põhjamaade ehte positsiooni rahvuslikul ja rahvusvahelisel areenil. Ehtetriennaalil osaleb kokku 61 kunstnikku Taanist, Soomest, Islandilt, Norrast, Rootsist ja Eestist. Kadri Mälk on üks viiest triennaali aukülalisest. Eestit esindavad Julia- Maria Künnap, Anna-Maria Saar, Tanel Veenre, Kristi Paap, Maarja Niinemägi.
Lisaks: http://www.coolestcorner.no/
I korrus

 

08.03.-11.05.2014
"TUNGraud". Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti eriala vilistlaste ja magistrantide rauast ehete ja objektide näitus
Väljapanekut tutvustavad metallikunstnikud ise järgmiselt: „Näitus keskendub raua ning sepise kasutusele ehetes ja objektides. Antud materjali kasutamine ehtekunstis on Euroopa kontekstis unikaalne ning iseloomustab hästi tänast eesti ehet. Eksponeeritakse Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti osakonnast välja kasvanud autorite töid“.
Koostaja: Nils Hint, Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti osakond
Trepigalerii

 

30.05.-24.08.2014
"Tõnis Käo. Disain kui eksperiment"
Tõnis Käo on eesti juurtega tööstusdisainer, kes Saksamaa tihedal disainimaastikul edukalt karjääri teinud. Ta töötas aastaid Siemensi juures disaineri ja disainistuudio juhina. Sellest ajast pärinevad nii märgilised argiesemed, nagu tolmuimeja, föön ja telefon, kui ka visionäärsed kontseptsioonid tuleviku tehnoloogiast, millest palju tänaseks ka reaalsuseks on saanud.
Tõnis Käo on olnud pikalt tootedisaini professor ja tegelenud muuhulgas näituste ja trükiste kujundamisega ning disainiteemadel ka kirjutanud.
2011. aastal kinkis Tõnis Käo ETDM-ile oma arhiivi. 2014. aasta suvel toimuval näitusel tutvustame Tõnis Käo loodud esemelist maailma ja nägemust disainist.
I korrus, I saal

 

30.05.-24.08.2014
"RHIZOPE". Kunst ja teadus - hübriidne kunst ja interdistsiplinaarne uurimus
Näituse põhieesmärgiks on otsida ja tuua välja kunsti ja teaduse koostöös sündinud loomingulisi projekte. Käesolev protsess kaasab väga erinevaid loomeinimesi ja -praktikaid. Sellest võtavad osa nii eesti doktorikoolide liikmed kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikud ja töögrupid. Korraldajate eesmärgiks on protsessi kaasata võimalikult lai skaala sotsiaal- ja humanitaarteadustest kuni tehnoloogiliste teadusteni, et arutleda 21. sajandil oluliste uute fenomenide üle ja uurida, kas ja kuidas erinevad teadusharud mõjutavad kultuuriloomet ja vastupidi.
Töögrupp: Piibe Piirma – Eesti Kunstiakadeemia doktorikool; Heili Sõrmus – Eesti Kunstiakadeemia doktorikool, Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool (KTKDK); Raivo Kelomees – professor, Eesti Kunstiakadeemia uusmeedia õppetooli juht; Veronika Valk – arhitekt, Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond; Liina Siib – kunstnik
Lisaks: http://www.rhizope.org
I korrus II saal, Trepigalerii

 

29.08.-05.10.2014

Gudrun Sjödén. Muhu kollektsiooni esitlus ETDM-is

Gudrun Sjödén on Rootsi disainer ja omanimelise kaubamärgi rajaja, kelle loomingut on sageli inspireerinud mõni tugev rahvuslik eripära. 2013. aasta talvekollektsiooni puhul oli selleks Muhu saare tekstiilipärand, milleni ta jõudis New Yorgis viibides. 

Gudrun Sjödéni talvekollektsioon on Muhu saarest inspireeritud folkloristlik värviplahvatus. Kollektsiooni kuulub ka „Gudruni klassikute“ nime kandev valik kodutekstiile, mille mustrid on Gudrunit saatnud juba aastaid.

Trepigalerii

 

06.09-09.11.2014
"Eesti disain. Tööstustekstiil"
Eesti tekstiilitööstusel on pikk ja kirju ajalugu ning märkimisväärne roll. See valdkond on viimastel aasatel ka ETDMi aktiivse uurimis- ja kogumistöö keskpunktis olnud. 2014. aasta sügisel on selle töö väljundiks suur ülevaatenäitus siinsest tööstustekstiilist ja tööstuskunstnikest tekstiili- ja kergetööstuses ning tänastest tekstiilidisaineritest. Ühelt poolt on see väga mahukas maastik disaini aspektist kaardistamata, teisalt on nii ETDM-is kui Eesti erinevates muuseumides hulgaliselt põnevat seni eksponeerimata materjali, mis arusaama selle valdkonna mahukusest ja tasemest avardavad. Lisaks on ka tänasel päeval siinne tekstiilimaastik tihe ja innovatiivne ning vägagi väärt avastamist.
I korrus

 

25.09.-26.10.2014

"Tehtud Poolas". Poola plakat 1980-2014

Näitus keskendub maailmas tunnustatud Poola plakatikultuuri arengutele tänapäeval (plakatid aastatest 2012 – 2014) ning Poola plakatiklassikale, mis loob paralleele eelmise sajandi viimase veerandi plakatimeistritega, kes oma loominguga panid aluse Poola plakati kuulsusele. Näituse kuraator Marko Kekishev on kokku pannud mahuka ja põneva ekspositsiooni, kus on üle saja teose enam kui kolmekümnelt autorilt, ehk ilmselt suurima ja ülevaatlikuma Poola plakati tutvustuse, mida on Eestis seni olnud võimalik vaadata.

II korrus, I saal

 

11.10.-02.11.2014
"mini-Kaamos". Eesti noore aksessuaaridisaini paremik

 Eesti moe möödunudsügisese suurprojekti KAAMOS värske ja kammerlikum vaatus võtab luubi alla Eesti noored aksessuaarimeistrid.

 

06.11.2014-04.01.2015 

"Kaetud lauad". Prantsuse lauanõud ja disain
Prantsuse portselan ja lauakatmise viisid on maailmas laialt tuntud nii disaini kui ka tootjate poolest. Näitusel on eksponeeritud klassikute ja kaasaegsete kunstnike looming. Näituse koostamiseks esitasid nimekad prantsuse portselanitootjad väljakutse erinevatele disaineritele – Deshoulières Jean-Charles de Castelbajac’ile, Bernardaud Olivier Gagnère’ile, Baccarat Philippe Starck’ile, La Cristallerie Saint-Louis Matali Crasset’le jne.

Tulemuseks on kümme lauda, esitletud hoolikalt seatud kompositsioonidena, mis peaksid pakkuma ideaalseid võimalusi erinevateks eineteks: peentest hommikusööginõudest taaskasutavate õhtusöögikomplektideni. Näitusel on ühendatud ilus kasulikuga, kasutades erinevaid ja ootamatuid materjale. Iga laud pakub vaatajale omanäolise stsenaariumi ja meeleolu.

08.11.2014-18.01.2015

"Words & Works from a World Away" ("Sõnad ja tööd sealt kaugelt"). Austraalia ja Eesti ehete ja objektide näitus
Tegemist on Eesti-Austraalia ühisnäitusega, kus astuvad üles mõlema riigi objekti- ja ehtekunstnikud, uurides, kuidas paistavad Eesti ja eestlased kaugele Austraaliasse ning vastupidi – mida meie, eestlased, õigupoolest Austraaliast ja austraallastest teame ja arvame. Näituse tegeleb nii geograafiliselt kui ka kultuuriliselt teineteisest kaugel asetsevate rahvaste identideedi ja globaalsusega.
Osalevad kunstnikud (15 Eestist ja 15 Austraaliast):
Eestist: Linda al-Assi, Kaire Rannik, Rita-Livia Erikson, Ulvi Haagensen, Nils Hint, Annika Kedelauk, Aija Kivi, Keiu Koppel, Katarina Kotselainen, Urmas Lüüs, Kadri Mälk, Hans-Otto Ojaste, Anne Reinberg, Adolfas Šaulys & Mari Relo-Šaulys, Tanel Veenre.
Austraaliast: Robert Baines, Nicholas Bastin, Robin Bold, Zoe Brand, Melissa Cameron, Anna Davern, Mark Edgoose, Stephen Gallagher, Mary Hackett, Kirsten Haydon, Naoko Inuzuka, Inari Kiuru, Teresa Lane, Claire McArdle, Mark Vaarwerk, Anita Van Doorn.
Lisaks: http://clairemcardle.bigcartel.com/product/words-works-from-a-world-away
Trepigalerii

 

22.11.2014-25.01.2015
"Klassikud. Silvia Raudvee"
Näitusel sarjast „Klassikud“ on eksponeeritud klaasikunstnik Silvia Raudvee (s. 1927) looming aastatest 1961-1999. Töötamine kunstnikuna Valgevene NSV klaasitehases „Neman“ aastatel 1961-1974 võimaldas peale tehase toodangu kujundamise teha ka unikaalloomingut. Raudvee on eelkõige meisterlik suurte klaas- ja kristallkomplektide looja, mida iseloomustavad põhjamaine karge stiil, kontrastsed tehnikad, geomeetrilised vormid ja kohati ka erksad värvilised detailid. Vabakutselise kunstnikuna on ta loonud lüürilisi loodustemaatikast lähtuvaid õhkõrnas teemantgraveerimise tehnikas tarbe- ja dekoratiivvorme. Silvia Raudvee on teinud ka monumentaalseid vitraaže tellimustöödena avalikesse ruumidesse.
I korrus, I saal

 

22.11.2014-25.01.2015
"Soome klaasikunst 2005-2010"
Soome Klaasimuuseumi koostatud näitusel saab näha enam kui kuuekümne Soome kaasaegse klaasikunstniku loomingut.
Kunstnikud: Hans-Christian Berg, Brita Flander, Risto Granlund, Sara Hulkkonen, Mari Isopahkala, Jukka Isotalo, Renáta Jakowleff, Alma Jantunen, Rolf Jungebrand, Maria Jutila, Marjut Kalin-Eloaho, Juri Karinen, Wiola Karvinen, Päivi Kekäläinen, Marika Kinnunen, Pirjo Kivimäki-Krouvila, Susanne Koskimäki, Harri Koskinen, Camilla Kropp, Kari Kuisma, Mikko Laakkonen, Joonas Laakso, Katriina Lankinen, Riikka Latva-Somppi, Jaakko Liikanen, Jenni Liikanen, Ilse and Yrsa Lindqvist, Tarmo Maaronen, Mikko Merikallio, Pertti Metsälampi, Camilla Moberg, Kerttu Nurminen, Pekka Paunila, Anu Penttinen, Harri Piispanen, Markku Piri, Johannes Rantasalo, Ristomatti Ratia, Auli Rautiainen, Helmi Remes, Kaija Saastamoinen, Gina Salaris, Markku Salo, Antti-Jussi Silvennoinen, Hinni Soini, Jari-Matti Solin, Marja Suna, Kirsti Taiviola, Erno Takala, Marjukka Takala, Tommi Terästö, Oiva Toikka, Jan Torstensson and Tuulikki Tähtivaara-Torstensson, Elina Turunen, Heikki Ulvi, Essi Utriainen, Vesa Varrela, Riikka Velling, Heikki Viinikainen, Miia Virtasalmi, Leena Vuorimaa, Björn Weckström, Soile Yli-Mäyry
I korrus, II saal

 

Näituste plaanis võib ette tulla muudatusi.