Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Näitused 2019Püsiekspositsioon "Kogutud teosed"Eesti disaini püsiekspositsioonProjekt Ceramics and Its DimensionsVäljaspool muuseumiNäitusetaotlusPakkumisedNäitusetaotlusSaalide plaanidNäituste arhiiv

Näitused 2007

 

Alates 2006.a. juunist on avatud ETDM-i püsiekspositsioon pealkirjaga “Ajamustrid 2”
Ekspositsioon annab ülevaate eesti tarbekunsti ja esmakordselt ka disaini arengust. Need on alad, mis on olnud nii eesti kontekstis kui ka laiemalt kohati väga lähedased ja põimunud.
Aktiivne ja süstemaatiline eesti tarbekunsti kogumine algas 1950. aastate keskel ning pikka aega keskenduti valdavalt unikaalloomingule. 2000. aastal alustati disainikogu loomisega, et talletada eesti tootekujunduse näidiseid. Seega on muuseumi kogu komplekteeritud eelkõige 20. sajandi teisel poolel.
Nagu iga ajaloolise ülevaate puhul, on lähtutud pigem sellest, milline üks või teine nähtus tundub käsitlemise hetkel olevat. Tarbekunsti ja disaini paljutahulisus ongi omamoodi ristsõna, millel pole ühtainsat vääramatult kindlat lahendit. Aeg tingib ja toob esile mõndagi sellist, mida ta hiljem mõneks ajaks kas kõrvale heidab või sootuks kustutab.
Näitus on eksponeeritud muuseumi II ja III korrusel.

01.12.2006-14.01.2007 "Ise sõime, ise jõime...". Toidukultuur Nõukogude Eestis
Eesti Rahva Muuseumi koostatud näitus tutvustab ajastukohaseid esemeid, fotosid ning tekste, luues pildi Nõukogude Eesti toidukultuuri rikkalikust ning põnevast pärandist. Vaatluse all on nii koduköök kui ühiskondlik toitlustamine.
Näituse kuraatorid on Reet Piiri, Terje Anepaio ja Ellen Värv.

25.01.-25.02.2007 “Eesti klaasikunst 70”: Kümne aasta paremik" (1996-2006)
Tegu on Eesti klaasi 70. aastapäevale pühendatud ülevaatenäitusega, mis hõlmab eesti klaasikunstnike paremaid töid, mis on valminud kümne näitusele eelnenud aasta jooksul. Ükski suundumus, tehnika ega muud parameetrid ei ole eelistatud olukorras, lõpliku tööde valiku teeb žürii. Näituse koostab Eesti Klaasikunstnike Ühendus.

03.03.-07.04.2007 “Minu maailm: käsitööoskus ja sõltumatus kaasaegses disainis”
Tegu on projekti ja näitusega, mis uurivad käsitöö tähendust ja staatust disainis 21. sajandi alguses. Näitusel näeb selliste nimetatud temaatikaga tegeleva noorema põlvkonna briti disainerite ja koosluste töid nagu tootedisainerid Peter Draag, Doshi Levien, Committee ja WOKMedia, tekstiilidisainer Alison Willoughby, animaator Danny Brown, filmitegijad Neutralist. Näitusel sekundeerivad brittidele teemat enda jaoks avades ka eesti tekstiilidisainerid.
Näitus toimub tänu Briti Nõukogule.

13.04.-13.05.2007 “Transformatsioon. Paber-savi-pabersavi.” Annika Tederi kompositsioonid
Oma personaalnäitusel eksponeerib keraamik Annika Teder kolme uut suurt keraamilist kompositsiooni, mis on valminud keraamikute seas aina enam populaarsust koguvast pabersavist. Oma omadustelt ja välimuselt on selles materjalis teostatud A. Tederi tööd seostatavad tema varasemate suurevormiliste töödega, milles ta on kasutanud “nerikomi” ehk värviliste savide tehnikat.

13.04.-13.05.2007 “2+2”. Jüri Kermik, Riina Kermik, Liisa Kermik, Jürgen Kermik
2 ja 2 tähistavad selle näituse puhul kahest vanemast ja nende lastest koosnevat kunstnikeperekonda , kus kõik tegelevad erinevatel erialadel kunsti või disainiga. Juba aastaid Suurbritannias resideeruvalt perekonnalt on eksponeeritud Jüri installatsioon “Äksi” kollektsiooni toolidest ning kokkupandavaid laudu ning valgusteid, Riina kolmedimensioonilisi objekte ja valikut varasematest töödest, Liisa mööbliesemeid ja valgusteid ning Jürgeni metallobjekte.

19.05.-22.06.2007 "Kui kõndis mannekeen..." Retrospektiivnäitus "50 aastat Tallinna Moemaja loomisest"
2007.aasta kevadel täitub 50 aastat aastakümneid kohaliku moeloomingu keskuseks olnud Tallinna Moemajal, kus töötas aastatel 1957-1992 üle 30 professionaalse Eesti Riikliku Kunstiinstituudi lõpetanud moelooja-tarbekunstniku. Retrospektiivnäitus annab ülevaate selle organisatsiooni tegevusest kolme aastakümne jooksul.
Näitus toimub koostöös Eesti Moekunstnike Ühenduse ja Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonnaga.
Näituse kuraator Anu Ojavee.

01.06.-22.06.2007 EKA üliõpilaste tööde näitus "TASE `07". Disainiteaduskond
Traditsiooniline Kunstiakadeemia disainiteaduskonna BA ja MA lõputööde näitus seni ebatraditsioonilises kohas.

 

06.07.-19.08.2007 „Non-Stop”. Metallikunstnike Liidu aastanäitus
Iga kahe nädala tagant vahetuv non-stop näitus. Avatud konkursiga zhüreeritud näitus koondab endas kunstnike viimase kolme aasta loomingut. Eesti kunstnike kõrval osaleb ka kunstnikke välismaalt. Näituse koostab Metallikunstnike Liit.

 

07.07.-19.08.2007 "Eesti poti lugu". Eesti keraamika väiketööstused ja õppetöökojad 20. saj. I poolel

Meid ümbritsev keraamika (ja portselan) on reeglina midagi täiesti igapäevast ja enamasti me selle päritolu üle väga pikalt ei juurdle.

 Ometigi tahaksime mõne vanema väärika või lihtsalt huvipakkuva eseme puhul siiski teada, kust see pärineb.

ETDM-i retrospektiivne keraamika (-ja portselani) väljapanek püüab muuseumite ning eraisikute kogudes säilunud esemeile tuginedes luua pilti sellest, mida eestimaistes väiketööstustes läinud sajandi I poolel valmistati. Ülesanne pole kergete killast, sest sageli ei ole toodetel märgistust ja kaudseid tõendeid arvesse võttes võib vaid oletada, et suurima tõenäosusega on siiski tegu eestimaist päritolu esemega.

Näituse kuraator Airi Ligi.

 

01.09.-14.10.2007 „TÕLGENDADES CHÂTELAINE!”

Ameerika ühe tuntuima ehte kuraatori, kollektsionääri Helen Williams Drutt Englishi initsieeritud näitus tähistab chatelaine mitmekülgset ajalugu – sotsiaalsest fenomenist moehoovuseni. Algselt mõisaprouat märgistav väljend „chatelaine” muutus ajapikku oma tähenduselt vööks,  millel kanti erinevaid vajalikke esemeid, nende hulgas ka võtmeid. 19. sajandil muutus chatelaine funktsioon enamasti funktsionaalse asemel ehtivaks. Vöölt rippuvate elementide loetelu sisaldas praktilisi esemeid, nagu võtmeid, õmblustarvikute kotikesi, pitsativutlareid, kääre, korgitsere, lusikaid, kuid ka luksusesemeid nagu parfüümi pudelikesi, peegleid, elevandiluust lehtedega märkmikke ja puudritoose.
Näitusel eksponeeritakse 78 rahvusvaheliselt tunnustatud ehtekunstniku ehteid, mis taaselustavad chatelaine traditsiooni. Kokku 18 riigist osalejate hulgas Euroopast, Põhja- ja Lõuna – Ameerikast, Austraaliast ning Jaapanist on ka kolm eesti kunstnikku – Kadri Mälk, Kristi Paap ja Eve Margus-Villems.
Näitust eksponeeriti esmakordselt Soome Disainimuuseumis 29.09.2006 -14.01.2007. 

 

25.10.-02.12.2007 „10 aastat Vaba tahet”
"Vaba tahe" on kaheteistkümne erinevasse põlvkonda kuuluva tekstiilikunstniku rühmitus. Kõik kunstnikud on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia.
Rühmituse eesmärgiks oli aidata kaasa Eesti põimevaiba traditsiooni jätkumisele. Vaba tahte liikmed on iseseisvad autorid, kes kasutavad sama tehnikat ja sarnaseid materjale. Nii nagu viimastel aastatel teeb rühmitus ka sellel näitusel koostööd Keraamikute Liiduga.
Näituse koostajad Vaba tahe ja Keraamikute Liit.

 

25.10.2007-03.02.2008 "Ellen Hansen – kavandist vaibani"

Ellen Hansen on elav legend meie vaibakunstis. Alustanud loometeed 1940-ndate aastate lõpus, on järgmise rohkem kui viiekümne aasta vältel valminud kavandid ja vaibad särav peegeldus meie kultuurist. Esmakordselt on välja pandud ulatuslik valik Ellen Hanseni kavanditest, näitusel tutvustab 96-aastane kunstnik filmilindi vahendusel oma töid ja räägib talle olulistest asjadest.


15.12.2007-03.02.2008 „Klassikud. Tekstiilikunstnik Lea Valter
Lea Valter (sünd. 1926) on oma loomingus kasutanud peaaegu kõiki kudumistehnikaid, kuid kõige rohkem on ta loonud pindpõimes vaipu.
1951-1961 töötas Kunstitoodete Kominaadi kavandikunstnikuna. 1967-93 "Arsi" dekoratiivkudumisateljee kunstilise juhina, seejärel vabakunstnikuna.
Kogudes tuntust oma kunstnikutee alguses peamiselt piltvaipade kaudu, muutus ta 1960. a-te algupoolel nimekaks eesti rahvuslikku ornamendi tõlgendajana - põikitriibuliste rahvavaipade eeskujul on ta kasutanud leegimotiivi ja geomeetrilisi kujundeid. 1970. aastatest on L. Valteri loomingus domineeriv teoste monumentaalsus, selge kompositsioon, jõuline koloriit ja kindel rütm.
Näitusel eksponeerimitakse nii Valteri varasemat loomingut, kuhu kuuluvad Kunstitoodete Kombinaadi-aegsed linikud, pleedid ja kootud spordikomplektid, aga ka stiliseeritud rahvusornamentikat tõlgendavad monumentaalsed põimevaibad.
Näituse kuraator Kai Lobjakas.

Täpsem info: 
Kristi Paap

627 4602
kristi@etdm.ee