Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

Näitused 2016Eesti disaini püsiekspositsioonProjekt Ceramics and Its DimensionsVäljaspool muuseumiNäitusetaotlusPakkumisedNäitusetaotlusSaalide plaanidNäituste arhiiv

Näitused 2016

 

Eesti disaini püsiekspositsioon
Esmakordselt on eesti disaini arengu ülevaade esitatud iseseisva ekspositsioonina. Muuseumi III korrusel saab näha olulisemaid arenguid ja nähtusi eesti disainiajaloos.

 

10.10.2015-24.01.2016

„Klassikud. Peeter Kuutma“

Eesti professionaalses tekstiilikunstiajaloos on vähe neid meessoost kunstnikke, kes on järjepidevalt tekstiiliga tegelenud ning sellele pühendunud. Peeter Kuutma lõpetas ERKI-s tekstiiliõpingud 1966. aastal, pärast mida algas aktiivne ning rikas loomeperiood, kestes vähemal ja rohkemal määral tänaseni. Peeter Kuutma alustas näitustel osalemist kohe peale ülikooli lõpetamist, ta on loonud arvukalt ruumitekstiile koostöös sisekujundajatega, täitnud suurel hulgal eritellimusi ning tegelenud ka näituste korraldamisega nii Eestis kui välismaal. Peeter Kuutma eristub selgelt meie tekstiilipildis kui üks peamisi geomeetrilise põimevaiba viljelejaid. Ta on ühtlasi 1997. aastal loodud rühmituse Vaba Tahe üks asutajatest, mille eesmärgiks on olnudki just põimevaiba traditsiooni säilitamine Eestis.

 

24.10.2015-03.01.2015

20 prantsuse disainiikooni

Eesti publikuni jõuab prantsuse disaini tutvustav näitus, mis keskendub eelkõige 20. sajandi teise poole esemeloomele, kaasates mõnigaid näiteid ka veidi varasematest ja hilisematest aastatest.
Prantsuse disaini vaadeldakse siin läbi ikooni- ja kultuseseme positisooni, analüüsides võimalusi, mis teevad esemest ikoonilise – on see müügiedu, kommunikatsiooni jõud või visuaalne keel? Eksponeeritud on 20 eset, mis moel või teisel on mõjutanud nii prantsuse argikultuuri ja arusaama disainist kui jõudnud rahvusvahelisele areenile ja kujundanud omakorda arusaama prantsuse disainist.
Disaineritest on esindatud Le Corbusier, Charlotte Perriand, Jean Prouvé, Serge Mouille, Philippe Starck, Ronan ja Erwan Bouroullec ja mitmed teised.
Näituse on koostanud Cédric Morisset ja Hélène Convert. Näitus jõuab Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi tänu Prantsuse Instituudile.

 

30.10.2015-07.02.2016

Eve Koha. „Ruumikogemus“

„Kogemata veel “ruume” (nii füüsilisi- kui vaimuruume) tervikuna, annab see võimaluse oma fantaasiaruumide tekkimiseks, mis ei pruugi vastata üldse hiljem tervikuna kogetud “ruumidele“.

Näitusetööd on teostatud lasergraveeringus klaasimassi sees ja valgustatud LED-idega.

Eve Koha lõpetas ERKI klaasikunsti eriala 1981. aastal. Ta on esinenud mitmetel näitustel nii kodu- kui välismaal.

 

"Köök. Muutuv ruum, disain ja tarbekunst Eestis"

20.02.-15.05.2016

Näitus uurib köögi arengut ruumina ja sellega seotud esemelise keskkonna muutumist ning unikaalteoste lähtumist köögiga seotud temaatikast Eestis.

Köök on üks suuremaid muutusi läbi teinud ruum kodus 20. sajandil. Muutuste keerisesse sattus köök möödunud sajandi alguskümnenditel, mil selle ümberkorraldamist suunasid ideed efektiivsusest, hügieenist, naise positsioonist ja eluasemekriisist, kujundades paljus tänaseni toimuvad põhimõtted kaasaegsest köögist. Eksponeeritud on olulisemad kööki kui keskkonda puudutavad muutused ajas – moodsa köögi ideestiku jõudmine Eestisse, nõukogude-aegse väikekorteri jaoks minimaalseks planeeritud köök ja selleks peamiselt mööblieksperimentaalvabrikus Standard väljatöötatud köögimööbli versioonid, tänaseks tavapärane avatud köögi idee.

See, milline on eesti disaini ja tarbekunsti suhe köögitemaatikasse olnud veidi vähem kui saja aasta jooksul ja milline on see täna, antakse edasi erinevate esemete, plaanide, kavandite ja rohke fotomaterjali kaudu.

Näituse kuraatoriks on Kai Lobjakas, kujundajaks Arhitektuuribüroo 3+1 arhitektid, graafiline disain Indrek Sirkel.

Lisaks►

 

Uus tarbekunsti püsiekspositsioon
Tänase ETDM-i kogu moodustab suures osas unikaalne tarbekunst, mis oli 1950. aastate algusel hoogustunud süsteemse kogumistöö tulemusel muuseumi keskseks huviobjektiks aastakümnete vältel.

Püsinäitusega on muuseumil soov anda ülevaade eesti tarbekunsti arengutest läbi traditsiooniliselt selle alla koondunud erialade (klaasi-, keraamika-, portselani, ehte- ja metalli-, naha ning tekstiilikunsti) viimase saja aasta jooksul. Eesmärgiks on eksponeerida võimalikult suurt osa kogust – pakkuda study collection tüüpi võimalikult tihedat ülevaadet erialade ja autorite lõikes.

Püsiekspositsiooni koostajateks on Kai Lobjakas, Airi Ligi, Anne Tiivel, Helen Adamson, Ketli Tiitsar ja Merike Alber, kujundajaks arhitekt Karli Luik.

 

"Kohalik ilu. Tarbeklaas"

04.06.-25.09.2016

ETDM jätkab oma traditsiooni käsitleda erinevate erialade, nähtuste ja ettevõtete kaudu eesti disainiajaloo kaardistamist, kontekstualiseerimist ja tutvustamist.

Näitus keskendub ENSV ainsale klaasitootmisettevõttele Tarbeklaas. Tehase mitmekülgne, läbi viie kümnendi ulatuv toodang ja seal tegutsenud eesti kunstnikud annavad võimaluse käsitleda seda nii disaini- kui majandusajaloo aspektist ning avada ettevõtte eripära, toimemehhanisme, kujundusvõtteid kui väljundeid nii lihtsalt huvilise kui kollektsionääri jaoks.

ETDM-il on ulatuslik Tarbeklaasi tootenäidiste kogu, mis võeti üle 1990. aastatel ettevõtte omanikuvahetuse käigus. Lisaks tuleb eksponeerimisele suur valik erakogudes olevaid esemeid ning neid täiendavad arhiivimaterjalid.

Näituse kuraatoriteks on Triin Jerlei ja Kai Lobjakas, kujundajaks Oaas Arhitektid.
 

"Klassikud. Ivi Laas"

08.10.2016 - 08.01.2017

Eesti nahkehistööde kullafondi kuuluvad paljud Ivi Laasi köited, albumid, külalisraamatud ja laekad.

Ivi Laas lõpetas ERKI 1966. aastal ja sai Eesti Kunstnike Liidu liikmeks 1971. aastal. Sellest ajast alates on ta pidevalt esinenud nii kodu- kui ka välismaistel kunstinäitustel, olnud vabakunstnik ja 1981. aastast ERKI õppejõud (1992.–1997. aastani dotsent, hiljem, tänini EKA lepinguline õppejõud); aastatel 1966–2002 kavandanud tooteid Kunstitoodete Kombinaadile ARS. Ta on kuulunud Eesti Kunstnike Liidu kunstinõukogudesse, viinud läbi meistriklasse ja pidanud nahakunsti tutvustavaid loenguid Soomes, Tallinna Kultuuriülikoolis ja Eesti Kunstiakadeemia Avatud Akadeemias.

Ivi Laas on tegelenud nii klassikaliselt väljapeetud kui eksperimentaalsemas laadis nahkehistöödega. Tema rohkearvulist loomingust iseloomustab läbivalt detailne ja täpne teostus.

Näituse kuraatoriks on Airi Ligi.

 

Näituste plaanis võib ette tulla muudatusi.