Avatud K-P 11.00-18.00 / Lai 17, 10133 Tallinn

AjaluguArhiivkoguDisaini- ja mööblikoguEhte- ja metallikoguKeraamika- ja portselanikoguKlaasikoguNahakunsti koguTekstiilikoguKogude täiendamineKogude kasutamineRaamatukoguKoostöövõimalusedPõhimäärusICOM-i muuseumide eetikakoodeks

Disainikogu

Disainikogu on ETDM-i noorim kollektsioon. 2000. loodud kogusse kuulub sadakond museaali enam kui kahekümnelt autorilt ja tootjalt. Peamiselt on tegu tootenäidistega. Kogu loodi eesmärgiga kollektsioneerida Eesti disaini ja tootekujundust puudutavat materjali ning esemelist pärandit. ETDM on Eestis ainus muuseum, kus selle valdkonnaga tegeldakse süstemaatiliselt.
Ehkki muuseumi kauaaegne kogumispoliitika prioriteet oli unikaalne tarbekunstiese, on kogudesse sattunud ka seeriatootmiseks mõeldud esemeid. Nii on muuseumil arvestatav sõjaeelse tootekujunduse näidete kogu: N. Langebrauni ja J. Lorupi vabriku toodang, unikaalne kollektsioon A. Taska töökojas loodust, lisandub Lutheri mööblivabriku toodangut puudutavaid materjale.
Nõukogude perioodist kuulub muuseumile Tarbeklaasi mahukas esemekogu, samuti pikka perioodi hõlmav Kunstitoodete Kombinaadi ARS keraamikatoodangu näidete ja nahkesemete kavandite kogu ning samas kujundatud ehteid.
Suur väärtus on esemekogu toetaval tekstilisel ja pildilisel pärandil. Nii säilitame pidevalt kasvava esemelise kollektsiooni kõrval temaatiliselt siduvat fotode, negatiivide, kataloogide ja reklaammaterjalide kogu, aga ka Eesti ettevõtete käsikirjalisi materjale, näiteks Standardi, Salvo ja Estoplasti tegevuse, arengu ja toodangu kohta.
Ajaloolise pärandi kogumisega paralleelselt kollektsioneerime ka kaasaegset Eesti disaini ja tootekujundust ning talletame seda valdkonda puudutavat materjali. Kogusse kuulub viimasel 10 – 15 aastal tegutsenud olulisemate esemekujundajate looming.

Täiendav info: 
Kai Lobjakas
disainikogu kuraator
Tel. 627 4603
e-post: kai@etdm.ee